رنگ آمیزی آلبرت

رنگ آمیزی آلبرت
رنگ‌ های اختصاصی (Special Stains) برای شناسایی گونه‌ های باکتری، تمایز مورفولوژیکی آن‌ ها و حتی مشخص کردن ویژگی‌ های بسیار خاص یک باکتری ایجاد شده‌ و در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده‌ اند. رایج‌ ترین رنگ‌ های اختصاصی که برای بررسی گونه‌ های باکتریایی مورد استفاده قرار می‌ گیرند عبارتند از رنگ آمیزی گرم، رنگ آمیزی اسید فاست و رنگ آمیزی اندوسپور.

رنگ آمیزی آلبرت (Albert stain) نیز از این دسته رنگ‌ های اختصاصی است که هدف از بکارگیری آن شناسایی باکتری‌ هایی است که دارای ساختارهای خاصی به نام گرانول‌ های متاکروماتیک (metachromatic granules) هستند.

 اجسام یا گرانول‌ های متعددی در سیتوپلاسم باکتری وجود دارد. گرانول‌ های متاکروماتیک نیز از این دسته اجسام هستند که به عنوان ظروف ذخیره عمل می‌ کنند. گرانول‌ های متاکروماتیک حاوی فسفات پلیمریزه شده است و ذخیره سازی فسفات معدنی را بر عهده دارند. گرانول‌ های متاکروماتیک با نام دانه‌های باب ارنست یا ولوتین (Volutin) نیز شناخته می‌ شوند.

هنگامی که این گرانول‌ ها تنها با رنگ متیلن بلو رنگ‌آمیزی می‌ شوند، برخلاف تصور، به رنگ قرمز در می‌ آیند، نه به رنگ آبی. به همین دلیل ممکن است این گرانول‌ ها با سایر اجزای باکتری اشتباه گرفته شوند. از همین‌ رو در نمونه‌ های مشکوک به باکتری‌ هایی که دارای گرانول‌ های متاکروماتیک هستند،  از روش رنگ‌ آمیزی آلبرت استفاده می‌ شود که در ادامه‌ این مطلب قصد داریم به بررسی آن بپردازیم.

اهمیت روش رنگ‌آمیزی آلبرت
همانطور که در قسمت مقدمه گفته شد، رنگ‌ آمیزی آلبرت روشی است که  به‌ طور مشخص برای رنگ‌ آمیزی گرانول‌ های متاکروماتیکی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

این تکنیک در شناسایی کورینه باکتریوم دیفتری (Corynebacterium diphtheriae) اهمیت بسزایی دارد و به عنوان یک تکنیک افتراقی، به تشخیص کورینه باکتریوم دیفتری از سایر دیفتروئیدهای غیر بیماری زا که فاقد گرانول‌ های متاکروماتیک هستند کمک می‌ کند.

کورینه باکتری‌ ها، باسیل‌ های گرم مثبت، غیر متحرک و غیر تشکیل دهنده اسپور هستند که حاوی گرانول‌ های متاکروماتیک (Volutin) می‌ باشند.

شایع‌ ترین کورینه باکتریوم، کورینه باکتریوم دیفتری است که باعث ایجاد بیماری دیفتری می‌ شود. دیفتِری، یک بیماری حاد باکتریایی است که دستگاه تنفسی، ناوفارنکس، گلو و حتی پوست را درگیر می‌ کند.

این بیماری باعث ایجاد غشایی کاذب در حلق و حنجره شده و عوارضی مانند گلودرد، تب، سرفه و گرفتگی صدا را به دنبال دارد.

این بیماری در صورت وخامت و عدم شناسایی و درمان، سبب ناراحتی‌ های قلبی، کلیوی و فلج دست و پا می‌ شود. به همین دلیل است که تشخص به موقع آن در نجات جان بیماران، به ویژه کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است.

جهت شناسایی این باکتری در نمونه‌ های بالینی، ابتدا نمونه در محیط کشت‌ های انتخابی مانند لوفلر آگار، تلوریت مولر – میلر آگار یا تلوریت تینسدال آگار کشت داده شده و سپس رنگ‌ آمیزی می‌ شود.


توجه:

رنگ‌ آمیزی آلبرت فقط به عنوان یک رنگ‌ آمیزی تاییدی برای باکتری عمل می‌ کند و فقط می‌ توان گرانول‌ های ولوتین را به کمک آن رنگ آمیزی نمود. از این رو باکتری‌ های بدون این گرانول‌ ها را نمی‌ توان با روش رنگ‌ آمیزی آلبرت شناسایی کرد.

اصول روش رنگ‌ آمیزی آلبرت
رنگ آلبرت اساساً از دو رنگ تولویدین آبی و مالاشیت گرین (مالاکیت گرین) تشکیل شده است که هر دو رنگ‌ های بازی بوده و میل ترکیبی بالایی با اجزای اسیدی بافت مانند سیتوپلاسم دارند. pH رنگ آلبرت با استفاده از اسید استیک،  تا حد ۲٫۸ تنظیم می‌ شود، زیرا pH گرانول ولوتین بسیار اسیدی است.

در روش رنگ‌ آمیزی آلبرت، تولویدین بلو گرانول‌ های متاکروماتیکی (اسیدی ترین قسمت سلول) را رنگ می‌ کند. مالاکیت گرین باعث می‌ شود سیتوپلاسم به رنگ سبز آبی در بیاید. با افزودن ید، گرانول‌ ها به رنگ آبی ظاهر می شوند.

مواد و محلول‌ های لازم برای رنگ‌ آمیزی آلبرت
به طور کلی، در رنگ‌ آمیزی آلبرت از دو محلول رنگ‌ آمیزی استفاده می‌ شود. محلول اول، آلبرت ۱ و محلول دوم به عنوان آلبرت ۲ شناخته می‌ شود. ترکیبات این دو محلول در ادامه ذکر شده است. توجه داشته باشید که برای استفاده از محلول‌ های رنگ آمیزی آلبرت، هر یک از دو محلول باید به طور موثر با درصد اجزای مناسب آماده شوند تا پس از رنگ آمیزی، گرانول‌ ها با رنگ مناسب نشان داده شوند.

محلول رنگ‌ آمیزی آلبرت ۱ به عنوان محلول رنگ‌ آمیزی عمل می‌ کند در حالی که محلول آلبرت ۲ به عنوان ماده خشک کننده عمل می‌ کند، یعنی یک عنصر یونی است که باعث می‌ شود رنگ میکروارگانیسم بچسبد.

محلول آلبرت ۱
تولوئیدین آبی (toluidine blue)
مالاشیت گرین (مالاکیت کرین) (malachite green)
اسید استیک یخچالی (glacial acetic acid)
الکل (alcohol)

 

نحوه آماده‌سازی ۱۰۰ میلی لیتر از محلول آلبرت ۱

۱ میلی‌لیتر از اسید استیک یخچالی را به ۱۰۰ میلی لیتر آب مقطر اضافه کنید.
۲ میلی لیتر اتانول ۹۵ درصد را به محلول اضافه کنید.
سپس ۱۵ گرم تولویدین بلو را در محلول حل کنید.
در نهایت، ۲ گرم مالاکیت گرین را در محلول حل کنید.

 

محلول آلبرت ۲
ید (Iodine )
یدید پتاسیم در آب مقطر (Potassium iodide in water)

 

نحوه آماده‌سازی ۱۰۰ میلی لیتر از محلول آلبرت۲

۲ گرم ید را در ۵۰ میلی لیتر آب مقطر حل کنید.
۲۵۰ میلی لیتر آب مقطر به محلول اضافه کنید.
۳ گرم یدید پتاسیم را در محلول موجود حل کنید.

 

مراحل‌ رنگ‌ آمیزی آلبرت
۱. با استفاده از لوپ استریل، مقداری از نمونه‌ کشت شده را بردارید. توجه داشته باشید که تمامی مراحل رنگ‌ آمیزی باید به صورت آسپتیک صورت گیرد، به طوری که احتمال بروز آلودگی تا حد امکان کاهش یابد.

۲. در مرکز یک لام شیشه ای تمیز و استریل، یک اسمیر ایجاد کنید.

۳. لام شیشه ای را روی سینی رنگ‌ آمیزی قرار دهید.

۴. محلول رنگ آمیزی آلبرت ۱ را به اسمیر اضافه کنید و بگذارید ۳-۵ دقیقه بماند.

۵. لام را با آب شیر که به آرامی جریان دارد بشویید.

۶. در مرحله بعدی، محلول رنگ آمیزی آلبرت ۲ را روی لام بریزید و اجازه دهید ۱ دقیقه بماند.

۷. لام را با آب شیر که به آرامی جریان دارد بشویید.

۸. اجازه دهید لام در دمای اتاق خشک شود.

۹. روغن ایمرسیون را روی لام ریخته و آن را زیر میکروسکوپ با بزرگنمایی ۱۰۰۰x بررسی کنید.

بررسی نتایج
پس از رنگ آمیزی لام، در صورتی که نمونه به کورینه باکتریوم دیفتری آلوده باشد، باکتری‌ های میله‌ای سبز رنگی در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌ شود. این باکتری‌ ها معمولا شبیه به حرف انگلیسی “L و V” بوده و حاوی گرانول‌ های متاکروماتیک آبی مایل به سیاه هستند. بقیه سلول‌ های میکروبی سبز رنگ هستند.

جمع‌بندی
بیماری دیفتری در مرگ ‌و میر افراد زیادی، به ویژه کودکان، نقش دارد، شناسایی به موقع عامل این بیماری در حوزه تشخیصی از اهمیت بالایی برخوردار است.

همانطور که در این مطلب گفته شد، رنگ‌ آمیزی آلبرت یکی از روش های افتراقی آزمایشگاهی برای تمایز گونه‌ های بیماری‌ زای کورینه باکتریوم دیفتری از سایر دیفتروئیدهای غیر بیماری‌ زا  است که فاقد گرانول‌ های متاکروماتیک هستند.

در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی در رابطه با روش رنگ آمیزی آلبرت و کاربرد آن در شناسایی کورینه باکتریوم دیفتری ارائه کنیم.


اطلاعات تماس


شماره تماس: 88327730-021

شماره موبایل: 09125373278

شماره فکس: 88494266-021

ایمیل: sales@Labset.ir

ادرس: تهران، بلوار میرداماد، خیابان نفت شمالی (خیابان دکتر مصدق شمالی)، کوچه هشتم (بامیان)